Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oficiální vs. hospodská pravidla kulečníku

11. 3. 2009
Oficiální vs. hospodská pravidla kulečníku

Kulečník - velký dřevěný stůl s dírama v rozích, barevnými koulemi a 2 dřevěnými tyčkami - zvanými tágo. To asi zná každý, ale jak sme na tom vlastně se znalostí pravidel této "hospodové" hry?


Na eurosportu často narazím na hráče kulečníku, ale ti bohužel hrají snooker, jemuž vévodí O' Sullivan, takže nemám co okoukat. U nás se většinou setkáme s 8-čkou, a jelikož si lidi rádi upravují pravidla, tak se sotva někde v hospodě setkáme s oficiálními pravidly, které hru urychlí a zakční...

Už v úvodu bysme měli vědět rozdíl mezi karambolem a poolem. Karambol se hraje na stole "bez děr", máme 3 koule a úkolem je trefit jednou koulí zbývající dvě. Tuto hru jsem eště nehrála, nijak mě nezaujala. Pool je náš starý známý stůl s "dírama", hraje se s 16 koulemi. Z čehož jedna je bílá, jedna černá s číslem 8 (proto 8-čka) a zbývající koule jsou barevné také číslované 1 až 7 (celé), zatímco druhý hráč má 9 až 15 (půlené, půlky). Samozřejmě na poolovém stolu se dají zahrát další variace hry, ale ty bohužel neznám.


8-ball neboli 8-čka


Cílem je vnořit (potopit) koule jednoho rozlišení (buď půlky nebo celé) do kapsy pomocí bílé koule. Až potom co hráč potopí všechny "své" koule, může vnořit do kapsy zbývající černou kouli 8-čku. Ten komu se to povede vyhrál. Jak se ale liší oficiální pravidla od pravidel, podle kterých se hraje v hospodách či hernách? Hlavní rozdíl je v délce hry, když budeme hrát podle oficiálních pravidel, hra bude rychlá, pokud podle hospodských, hra bude pomalá (asi kvůli tomu, že se platilo 5kama za hru, dnes se již preferuje čas, proto je výhodnější hrát podle pravidel)

Začátek hry


Hra začíná po tzv. rozstřelu, nikde sem jasně nenašla, jestli je nějaký oficiální způsob stavění koulí, všude kde jsem hledala se píše něco jiného. Základem ale je koule stavět do trojúhelníku. Koule jsou stavěny do trojúhelníku v zápatí stolu s koulí č.8 uprostřed, s první koulí na zadním bodu, s půlenou koulí v jednom rohu a celou koulí v druhém rohu. Zbytek koulí se rozestaví nahodile ale hlavně tak, aby v jedné polovině trojúhelníku nepřevažovala jedna "barva-typ". Jedno z možností rozestavění je na obrázku.

Obrazek


Správný rozstřel je v okamžiku, kdy hráč potopí kouli nebo kdy se alespoň 4 číslované koule dotknou mantinelu.
A ted se dostáváme k prvnímu omylu: Pokud hráč při rozstřelu potopí černou kouli, hra končí a soupeř vyhrál.
A jak je to Správně? Samozřejmě se to stát může, ale rozstřelující hráč má právo rozstřel zopakovat, nebo vyjmout černou kouli z kapsy a položit ji na zadní bod. To vše po domluvě s protihráčem.

Omyl č.2 Hráč, který po rozstřelu trefí koule do kapsy, získává barvu, která so kapsy spadla jako první.
Správně: Pokud hráč trefí jen jednu kouli jedné barvy - hraje tu barvu, která padla. Pokud ale hráč zanoří dvě koule jiné barvy, má právo vybrat si zda bude hrát na půlky nebo celé.


Fauly a průběh hry


Omyl č.3 Pokud protihráč udělá chybu, může soupeř postavit bílou kouli na tzv. rozstřelovací pole a musí hrát koule, které leží v druhé polovině stolu ("za půlkou"). A smí hrát dvakrát, aniž by v prvním strku dal kouli do kapsy.
Správně: Hráč nikdy nehraje dvakrát pokud při prvním (předchozím) strku nezanoří kouli.

Omyl č.4 Pokud hráč potopí protivníkovu kouli, je to faul a hraje protivník.
Správně: Pokud hráč potopí jen protivníkovu kouli, nebo se dotkne bílou koulí barvy, kterou nehraje, je to faul. Pokud se ale při strku dotkne své koule, která potom potopí i soupeřovu není to faul. Hráč hraje dál.

Omyl č.5 Hrací kouli si může hráč u mantinelu posunout na šířku tága.
Správně: Hráč se nesmí dotrknout koule rukou - je to faul. A hlavně ne si zjednodušovat hrací pozici.


Závěr hry


Omyl č.6 Černá se hraje do protějšího rohu než poslední hraná koule a nebo Černá koule se hraje do díry kterou nahlásím, pokud se ale netrefím musím černou kouli dát do předtím nahlášené díry.
Správně: Hra se akorát tak protahuje a hráč který je lepší se tím zbytečně zdržuje. Hráč si při hře na černou kouli zvolí libovolnou kapsu, na kterou hraje, pokud se mu ale kouli nepodaří zanořit, v příštím kole si opět volí kapsu do které bude hrát.


Pakliže Vám vyskočí koule tzn. spadne na zem, nebo se dotkne částí, které nepatří ke stolu (lampa, křída...) je to vyhozená koule pak pokud to je
- bílá koule je to faul a bílou si protivník staví kamkoliv do prostoru.
- barevná koule, pak se dává do kapsy, bílou si může protivník postavit kamkoli do prostoru
- černá prohrává hráč, který faul zahrál. 

Myslím že většina z nás hraje kulečník podle "rádoby" oficiálních pravidel, snad alespoň někomu to pomůže otevřít oči. A pak to třeba naučí další a další a úroveň hospodského kulečníku vzroste. :]